Wywiady

Opowiedz o miejscu, w którym się urodziłeś.

Urodziłem się w Iraku w 1992 r. Ciężko było żyć w tamtych czasach, ponieważ w 1991 r. trwała wojna. W tym okresie ludzie byli zajęci tym jak żyć, ale nie mieli dużo do robienia. Byliśmy jak Korea Północna teraz-odizolowani od świata.

Opowiedz o tej wojnie.

To nie jest tylko jedna wojna. W latach 80-tych toczyliśmy wojnę z Iranem przez długi czas. Później w 1991 r. nasz prezydent chciał zdobyć Kuwejt. Powiedział, że Kuwejt należy do Iraku. Kraj i ludzie byli zmęczeni, nie było pieniędzy- szczególnie po 1991 r. Nie mieliśmy zabawek, ubrań. Pepsi i Coca Colę zobaczyłem pierwszy raz w 2003 r.

Czy Ty, albo ktoś z Twojej rodziny ucierpieliście podczas wojny?

Mój tata był na wojnie przez 7 lat.

Czy wrócił żywy?

Tak, umarł w 2003 r, ale nie z powodu wojny. Po 2003 r. zobaczyliśmy Pepsi, Coca Colę, telefony i internet, ale straciliśmy poczucie bezpieczeństwa.

Jak sytuacja wygląda teraz?

Mówiłem już, że tak samo. Wcześniej był jeden dyktator, teraz jest ich wielu. Młodzi ludzie uczą się wiele lat, a później nie mogą znaleźć pracy. Ale próbujemy żyć bo życie toczy się dalej.

Jak wiele osób wyjechało z Iraku do innych krajów z powodu wojny lub braku środków do życia?

Przed 2003 r. nikt nie mógł wyjechać. W 2014 i 2015 r. wiele osób udało się nielegalnie do Europy.

Czy Ty chciałeś to zrobić?

Mówiąc szczerze, tak, ale nie miałem pieniędzy. Poza tym z powodu mojej mamy bałem się, że zginę na morzu. Nie chciałem, żeby cierpiała.Ma tylko jednego syna- mnie.

Czy teraz chcesz zostać w Iraku?

Mówiąc szczerze, tak, ale nie miałem pieniędzy. Poza tym z powodu mojej mamy bałem się, że zginę na morzu. Nie chciałem, żeby cierpiała.Ma tylko jednego syna- mnie.

Czy teraz chcesz zostać w Iraku?

Nie chcę, ale też nie chcę podróżować nielegalnie. Mogę teraz udać się do Europy, znam ludzi, którzy mogą mi pomóc, ale na razie nie mam na to pieniędzy.

Gdzie chcesz się przenieść? Ile to kosztuje?

Mam przyjaciela w Niemczech. Może mi pomóc nawet jeśli nie mam pieniędzy, ale nie chcę, chcę to zrobić sam. Chcę studiować w Polsce. To kosztuje 3000 euro rocznie.

Co chciałbyś studiować?

Chcesz prawdy-nie mam pomysłu. Chcę po prostu się uczyć ponieważ nie chodziłem do wyższej szkoły, nie studiowałem.

Mam nadzieję, że uda Ci się spełnić to marzenie. Interesuje mnie jak w Iraku wygląda podział obowiązków między kobietą, a mężczyzną.

W Bagdadzie kobiety mogą pracować tak, jak mężczyźni. Aktualnie mogą to robić w większości miast, ale wciąż muszą sprzątać i gotować. Rzadko można zobaczyć mężczyznę pomagającego w domu, ale ja to robię. Może dlatego, że mieszkam z 2 siostrami i nie czuję się tak, jak inni mężczyźni.

Czy w rodzinie głos kobiety jest brany pod uwagę? Czy kobieta musi robić to, co powie jej mąż?

To zależy od człowieka. Nie mogę powiedzieć, że wszystkie kobiety mają głos, albo że żadna kobieta go nie ma. Ogólnie mówiąc, mężczyzna w domu jest mocniejszy.

Czy kobiety muszą nosić hidżab?

Nie. W niektórych mniejszych miastach i na wsiach muszą, ale w Bagdadzie nie.

Jaka religia przeważa w Iraku? Jakie święta obchodzicie?

Islam, ale w Iraku są także wyznawcy innych religii. Obchodzimy 2 święta w roku-Wielkanoc i Nowy Rok.

Jakiego jesteś wyznania?

Żadnego

Rozumiem. Czy zgadzasz się z tym, że Islam jest religią pokoju?

Nie wiem czy Islam, albo inne religie są religiami pokoju. Wiem, że ludzie są pokojem.

Reklama