Na fałszywych papierach w Chile

Powrót do Chile

Autor pomimo dożywotniego zakazu powrotu do Chile, po 10 latach przebywania za granicą postanawia wrócić do swojej ojczyzny. Oczywiście jako inna osoba, inaczej nie zostałby tam wpuszczony. Razem z całym zespołem wkłada wiele pracy w zmianę swojego wizerunku – zarówno wyglądu zewnętrznego, jak i nauki nowego zachowania, mówienia z innym akcentem.

” Zamiast typowego dla siebie akcentu chilijskiego chłopa, zamiast szybkich, agresywnych wypowiedzi, musiałem nauczyć się mówić jak zamożny Urugwajczyk, ta bowiem narodowość najlepiej pasowała do mojej nowej tożsamości”.

Pobyt w Chile

Autor przyjeżdża do Chile pod pretekstem kręcenia trzech filmów, z trzema ekipami filmowymi. W rzeczywistości celem jest zarejestrowanie życia w Chile po latach wojskowej dyktatury. Aby osiągnąć cel, konieczne jest działanie w warunkach całkowitej konspiracji. Zadanie jest bardzo trudne do wykonania i niebezpieczne, dlatego autor cały czas jest pod ochroną ruchu oporu.

Podczas pobytu w ojczyźnie nie wszystko idzie zgodnie z planem, a raczej autor nie zawsze trzyma się planu. Kierowany tęsknotą za domem i bliskimi, nie zawsze potrafi zachować się racjonalnie, co chwilami nie wychodzi mu na dobre.

Moja opinia

Nie mogę powiedzieć, że książka była dla mnie ciekawa. Nie za bardzo podobał mi się sposób pisania autora. W książce jest wiele niejasności, które dopiero w posłowiu zostają wytłumaczone.

Reklama

1 komentarz do “Na fałszywych papierach w Chile

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s