Self-care

Self-care w języku polskim oznacza troskę o siebie. Dbać o siebie można na różne sposoby np. czytając książkę, spacerując, medytując. Aby łatwiej było nam poświęcić sobie czas i zrobić dla siebie coś przyjemnego lub pożytecznego, autorka książki podaje kategorie, w których możemy tę troskę sobie okazać(emocje, zdrowie, społeczność, rozwój osobisty, psychika, dusza) i podaje przykłady do każdej z nich. Na pewno poświęcenie sobie czasu i uwagi choćby w jednej z tych kategorii sprawi, że szybko odczujemy pozytywne efekty.

PROBLEM Z ZADBANIEM O SIEBIE

Książka wzbogacona jest historiami osób, które mają lub miały problem z zadbaniem o siebie. Chociaż każda z osób ma inny problem, u podstaw większości z nich leży to samo: brak należytej uwagi i troski dla samego siebie. W dzisiejszych czasach często jesteśmy uczeni, że najpierw należy zadbać o innych, a o siebie na końcu, albo wcale. Osoby, które są ważne dla samych siebie odbierane są jako zarozumiałe i egoistyczne. Autorka słusznie zauważyła, że zdrowy egoizm nie jest niczym złym.

„Miłość do samej siebie bywa trudna z powodu wielu czynników: negatywnych przekonań, doświadczeń z przeszłości, opinii innych, która bywa dla nas kluczowa w kształtowaniu własnych poglądów czy zachowania”.

Autorka przedstawia także metody na wejście w głębszy kontakt ze sobą, na bycie tu i teraz. Wielu osobom medytacja kojarzy się głównie z buddyzmem i z mantrami. Tymczasem jest to bardzo skuteczna metoda na wyciszenie. Dzisiaj, w czasach pogoni za stanowiskiem i pieniędzmi, świadomość bycia tu i teraz jest bardzo ważna. Dzięki temu przestajemy zamartwiać się przeszłością lub przyszłością, a to dostarcza nam więcej relaksu i spokoju.

„Zrozumiałam, że medytuję bardzo często, ale prawie nigdy statycznie – lubię przy tym być w ruchu!”.

MOJA OPINIA

Według mnie książka jak najbardziej warta jest przeczytania. Plusem są historie innych osób, w których możemy odnaleźć siebie, a także bardzo dużo ćwiczeń. Podoba mi się też kolorowa szata graficzna. Na pewno będę regularnie wracać do czytania tej pozycji. Jeden raz nie wystarczy, żeby zapamiętać i zastosować wszystkie rady od autorki.

Reklama

2 komentarze do “Self-care

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s