Safa-nie okaleczajcie mnie – Waris Dirie

KWIAT PUSTYNI

Znacie film „Kwiat pustyni”? Film ten opowiada o małej Waris Dirie, czyli autorce książki „Safa, nie okaleczajcie mnie”. Safa- bohaterka książki zagrała rolę małej Waris w filmie „Kwiat pustyni”. Dopiero niedawno obejrzałam ten film, a książki „Kwiat pustyni” jeszcze nie czytałam, chociaż jest to najbardziej znana książka o FGM. Na pewno niedługo przeczytam tę książkę i oczywiście napiszę na blogu recenzję.

W tej książce poznajemy prawdziwe losy małego Kwiatu Pustyni – Safy, 7-letniej dziewczynki mieszkającej w Dżibuti. Za zagranie Safy w filmie i zobowiązanie, że nigdy nie obrzezają dziewczynki, jej rodzice dostali długoterminową pomoc materialną, co w Dżibuti jest bardzo ważne. Dzięki temu mieli jedzenie, wodę, ubrania i opiekę lekarską. Wyróżniali się na tle innych rodzin, które często nie miały wystarczająco dużo jedzenia czy odzieży dla bliskich.Ta sytuacja miała jednak jeden minus. Przez to, że Safa nie była obrzezana, rodzina była napiętnowana przez innych mieszkańców Dżibuti. Byli wytykani, a w szkole dziewczynki nie chciały bawić się, ani rozmawiać z Safą. Rodzinie towarzyszyły wątpliwości czy dobrze robią oszczędzając dziewczynce obrzezania.

„Nawet najbardziej twardogłowi będą woleli wziąć pieniądze na lepsze życie niż obrzezać córkę…Już w kolejnym pokoleniu ta praktyka stopniowo pójdzie w zapomnienie”.

FGMFemale Genital Mutilation

FGM-Female Genital Mutilation to okaleczający zabieg, podczas którego kobiece narządy płciowe są wycinane, często przez znachorkę, bez znieczulenia. Niestety zabieg ten wciąż jest praktykowany w różnych krajach, nie tylko Afryki. Przez całe życie kobietom towarzyszy szereg bardzo dokuczliwych objawów, a wszystko po to, żeby mężczyzna po ślubie miał pewność, że kobieta z nikim innym nie uprawiała wcześniej seksu.

Wyróżnia się trzy główne rodzaje okaleczania kobiecych genitaliów:
„- częściowe albo całkowite usunięcie łechtaczki
– częściowe lub całkowite usunięcie łechtaczki oraz warg sromowych mniejszych, a czasem także większych
– zwężenie wejścia do pochwy poprzez utworzenie specjalnego zamknięcia. Powstaje ono dzięki nacięciu i przesunięciu warg sromowych, czemu również może towarzyszyć usunięcie łechtaczki”

Różne światy

Książka opowiada o problemach i dylematach Safy, Inab i ich bliskich, a także o spotkaniu dwóch odrębnych światów. Kiedy Safa z ojcem i przyjaciółką z Afryki odwiedzają Waris w Europie, muszą przestawić się na europejski tryb życia. Tutaj do wody nie wchodzi się z zakrytym całym ciałem, a mężczyźni nie są ważniejsi od kobiet. Poza tym Europa jest o wiele bardziej niż Afryka rozwinięta technologicznie. Reakcje bohaterów np. na windę lub ruchome schody sprawiły, że mimo trudnej i bolesnej tematyki książki, uśmiałam się.

„Ratunku, te schody się przecież ruszają-tym razem strachajłem okazała się Inab”.

Moja opinia

Każda książka o okaleczaniu narządów płciowych jest według mnie potrzebna i czytam ją z chęcią. W tej książce dodatkowo obecny jest temat bardzo bliskiej relacji Waris z Safą. Kobieta bardzo przywiązała się do dziewczynki, a ta traktowała ją jak członka rodziny. Ich więź bardzo mnie poruszyła. Poza tym autorka pokazuje jak ubóstwo może zmienić człowieka. Ojciec Safy razem z rodziną, wiele razy pokazywali, że zależy im tylko na korzyściach finansowych, ale czy mamy prawo go winić? Życie w Afryce jest bardzo trudne. Sama nie wiem jaka byłabym na jego miejscu.

Reklama

2 komentarze do “Safa-nie okaleczajcie mnie – Waris Dirie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s