Seksuolożki 2

Marta Szarejko przeprowadza wywiady z lekarzami seksuologami, psychoterapeutami i psychologami. Dzięki różnorodności specjalizacji, jakimi zajmują się bohaterki, możemy poznać temat seksualności, kobiecości, związków od różnych stron.

NIE TYLKO SEKSUALNOŚĆ

Znajdziemy tu informacje o seksualności dzieci, młodzieży i dorosłych, jednak seksualność nie jest jedynym tematem poruszonym w tej książce. Jest tu też np. rozdział poświęcony hormonom i różnorodnym chorobom endokrynologicznym, albo życiu z wirusem HIV. HIV może się zakazić (jedna z rozmówczyń zwraca uwagę na to, że słowo „zarazić” nie jest prawidłowe) każdy. Chociaż w naszym społeczeństwie jest coraz więcej tolerancji, nadal wiele osób myśli, że to choroba gejów i narkomanów. Wiele osób nie bada się, ponieważ myślą, że ten temat ich nie dotyczy, a ogromna część nie chce znać prawdy, nawet gdyby okazało się, że zakazili się wirusem HIV.

„Utarło się też myślenie, że to mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami najczęściej się zakażają”.

TERAPIA

Kolejnym tematem poruszonym w książce jest terapia par. Terapeutka opowiada jakie osoby przychodzą na terapię i w jakich momentach życia. Opisuje też sposób, w jaki dobieramy się w pary, nie zawsze dla nas korzystny i jak wygląda związek z partnerem o osobowości narcystycznej. Jest wiele rodzajów zaburzeń osobowości, jednak właśnie narcyzom poświęcono najwięcej miejsca w tej książce. Może dlatego, że tak często oczarowują kobiety swoim wdziękiem? A kobiety-biedne szare myszki giną w ich towarzystwie niezauważone. Dla wielu osób pójście na terapię jest powodem do wstydu. Oznacza, że nie radzimy sobie z problemami. Poza tym niektóre osoby nie chcą aż tak uzewnętrzniać się przed obcym terapeutą. Może jednak warto się na to zdecydować, jeśli ceną za to może być nasz związek?

„Skoro w tak błahej sprawie nie umiemy się już dogadać, to może potrzebujemy trzeciej osoby, żeby spojrzała przytomnie i rzuciła na nasz związek jakieś nowe światło?”

DZIECI

Specjaliści opowiadają także o seksualności i dolegliwościach ginekologicznych dzieci. Wbrew pozorom, dziewczynki często miewają bóle sromu, co może mieć przyczyny medyczne, jak i psychologiczne. Często jest to reakcja na stres zarówno u dziewczynek, jak i kobiet, ale może być też symptomem chorób ginekologicznych, dlatego zawsze warto pójść z dzieckiem do kompetentnego lekarza. Jak możemy przeczytać w książce, dzieci znajdują przeróżne określenia na opisywanie dolegliwości. Niektóre z nich są dla dorosłych niezrozumiałe, a niektóre krępujące. Czasem dorośli boją się cytować dzieci, żeby lekarz nie pomyślał, że dzieje im się krzywda, ale jak mówi jedna z lekarek, bardzo ważne jest powtórzenie dokładnie tego, co powiedziało dziecko.

„Stres może powodować ból sromu, także u dziewczynek”.

MOJA OPINIA

Zdecydowanie polecam tę książkę wszystkim kobietom. Jest to kopalnia bardzo przydatnej wiedzy medycznej i psychologicznej. Uważam, że książka zaciekawi zarówno młode, jak i dojrzałe kobiety. Obie grupy znajdą tu coś dla siebie. Ja dodaję tę książkę do mojej listy „must read” i na pewno przeczytam ją jeszcze raz, a może i kilka.

Autorka- Marta Szarejko urodziła się w 1983 r. Jest też autorką książki „Seksuolożki. Sekrety gabinetów”, za którą otrzymała nagrodę MediaTory 2019 w kategorii Prowokator. Jest też laureatką Konkursu Stypendialnego Fundacji im. Ryszarda Kapuścińskiego – Herodot

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s