Dziewiętnastoletni marynarz

Książka „Dziewiętnastoletni marynarz” zabiera nas na początek XX wieku, gdzie poznajemy Zbigniewa i jego rodzinę.

ŻYCIE NASTOLATKA

Zbyszek jest uczniem Szkoły Morskiej w Tczewie. Możemy przeczytać listy, które pisał do rodziców. Dzięki temu poznajemy jego życie, a także maniery i zasady, jakimi wówczas kierowali się ludzie. Zbyszek opisuje codzienne życie w internacie. Pisze o szkole, nauce, o swoich ocenach, o trudnościach, jakie spotykają go w szkole.

RODZINA PIEKARSKICH

Listy od Zbyszka stanowią pierwszą część książki. W drugiej części znajdziemy zdjęcia rodziny Piekarskich, zdjęcia oryginalnych listów pisanych przez Zbyszka, zdjęcia dokumentów ze Szkoły Morskiej, a także opis członków rodziny Piekarskich. Dzięki temu możemy poznać różne pokolenia tej rodziny oraz wyraźnie wyobrazić sobie życie bohatera.

A CO POZA LISTAMI?

Miałam wrażenie, że przeważającą część listów Zbyszka stanowią prośby o przesłanie mu pieniędzy. Jest jednak drugie, głębsze dno. Te listy zostały napisane naprawdę. Dzięki temu możemy zobaczyć, jak wyglądało życie w tamtych czasach, jak rodzina porozumiewała się ze sobą, o czym rozmawiali, jakiego języka używali, jak ważna była dla nich rodzina i jakim szacunkiem dzieci darzyły dorosłych.

„Kochana Mamo”! Od dawna już czekam na list od Mamy, ale wciąż doczekać się nie mogę. Ja wysłałem do Mamusi już parę pocztówek, przypuszczam, że Mamusia je odebrała”.

MOJA OPINIA

Choć na pozór książka może wydawać się nudna, uważam, że jest kopalnią wiedzy na temat życia na początku XX wieku. Przeczytałam ją z zainteresowaniem i na pewno jeszcze do niej zajrzę.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s