Części zamienne

Książka „Części zamienne” to solidna dawka wiedzy o transplantologii. Podzielona jest na rozdziały, w których przeszczep każdego narządu tj. wątroby, trzustki, nerki, płuc opisany jest oddzielnie. Autor opisuje historie wielu osób, którym przeszczep uratował życie, ale także takich, którym życie zabrał. Nie zawsze byli to biorcy. Jak możemy dowiedzieć się z książki, dawcy również są narażeni na powikłania, nawet na śmierć.

Autor skrupulatnie opisał proces rozwijania się w medycynie działu transplantologii. Możemy śledzić jak wyglądał przełom w medycynie, jakich wielkich i znaczących odkryć dokonali naukowcy. Nawet jeśli później zastąpiono je innymi rozwiązaniami, przyniosły medycynie wiele dobrego i ukierunkowały ją na właściwy tor. Lekarze, którzy za wszelką cenę chcieli dokonać przeszczepu narządu, wykazali się niezwykłą cierpliwością i odwagą. Otoczenie już dawno ich skreśliło, nikt nie wierzył w powodzenie ich doświadczeń. A jednak….. Dzisiaj przeszczep wątroby jest czymś naturalnym i powszechnie spotykanym.

W książce przedstawiono krok po kroku drogę autora do zostania transplantologiem. Śledzimy proces jego nauki, rozwoju i dokonywania wyborów życiowych. Czytając książkę wyraźnie poczułam bijącą od autora pasję i radość z pomagania innym.

 „Teraz chwila prawdy. Puszczam zaciski i obserwuję jak świeżo przeszczepiona nerka dawcy różowieje. Minutę później tryska mocz – na pole operacyjne i na nasze ręce, które cały czas pracują. Cóż za piękny widok!”

Dowiadujemy się także jak wyglądały przeszczepy narządów zanim do medycyny wszedł termin „śmierć mózgowa”. Lekarze mieli dylemat, czy pobieranie narządów od osoby bliskiej śmierci, ale jeszcze żyjącej jest etyczne. A co z pobieraniem narządów od zwierząt? Czy to jest etyczne? A co z alkoholikami? Czy powinni mieć pierwszeństwo w dostępie do nowej wątroby jeśli nie zamierzają przestać pić?

„On haruje jak wół, by przebrnąć przez studia medyczne i nauczyć się, jak leczyć chorych, ale aby osiągnąć swój cel i zostać chirurgiem, potrzebuje jednego: przeszczepu wątroby. Tymczasem wszystkie dobre narządy zabierają oni”.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s