THE RADIUM GIRLS

W 1898 r. Maria Curie Skłodowska wraz z mężem odkryli rad. Pierwiastek ten szybko zyskał popularność. Został ogłoszony lekiem i kosmetykiem na wszelkie dolegliwości. Klientów zapewniano, że nie ma absolutnie żadnych przeciwwskazań do jego stosowania.

„Katherine widziała reklamy jednego z cieszących się największym powodzeniem produktów: dzbanka, w którego dnie znajdowały się drobiny radu. Dzięki nim nalana do niego woda stawała się radioaktywna; zamożni klienci pili ją jako tonik”.

Firma United States Radium Corporation zajmowała się produkcją farby, która dzięki dodaniu radu świeciła w ciemności, a także produktów z dodatkiem owej farby. Jednym z nich były zegarki. Cyfry świeciły dzięki pomalowaniu ich radem. Przedsiębiorstwo USRC prężnie się rozwijało, a co za tym idzie zatrudniało coraz więcej osób. Wiele młodych kobiet, często nawet nastolatek zgłaszało się do pracy.

„Z dokumentów wynika, że niektóre z zatrudnionych miały zaledwie 11 lat”.

Pracownice miały nakaz oblizywania pędzelków z radem po każdym jego użyciu, tak żeby za pomocą ust zaostrzyć jego koniec. Wiązało się to z wielokrotnym umieszczaniem radu w jamie ustnej, ale dla dziewczyn to nie był problem. Często same brały z pracy rad malowały się nim, żeby pokazać rodzinie jak świecą w ciemności. Później nie musiały już go używać….

„Najpierw zanurzałyśmy pędzelek w wodzie, potem w farbie, a potem uzyskiwałyśmy ostry czubek, wtykając szczecinę w zęby”.

Dziewczęta zaczęły chorować. Miały problemy z zębami, kolanami, plecami, stawami. Lekarze nie wiedzieli co im jest. Stawiali mylne diagnozy. Jedną z pracownic pochowano, wpisując jako przyczynę śmierci syfilis. Minęły lata zanim lekarze zaczęli łączyć ze sobą objawy i kojarzyć je z zatruciem radem. Niestety nie było na to leku. Lekarze nie potrafili nawet zatrzymać choroby. Patrzyli jak ciała pacjentek gniją i rozpadają się.

„Dotknął jej bardzo lekko, lecz ku jego przerażeniu kość złamała mu się pod palcami”.

Pracownice żądały od prezesa firmy odszkodowania, ale ten nie poczuwał się do odpowiedzialności. Kobiety wynajęły adwokatów i stoczyły prawną batalię przeciw swojemu pracodawcy. Niektóre z nich przed ogłoszeniem wyroku umierały. Wtedy inne walczyły w ich i w swoim imieniu. Zarząd firmy składał fałszywe zeznania. W USRC zatrudniony był lekarz, który rzekomo badał pracownice i czuwał nad ich zdrowiem.

„Może obwinianie firmy było nieuczciwe? Przecież Katherine poszła wreszcie do doktora Flinna, a ten wyraził „bezstronną opinię”, że „rad nie mógł jej wyrządzić krzywdy i jej nie wyrządził””.

Założyciel firmy USRC uczył się od Marii i Piotra Curie. Doskonale znał działanie pierwiastka, ale też doskonale kłamał. Z wiadomych powodów.

„Mniej więcej w tym czasie, gdy studiował pod okiem państwa Curie, słyszano jak Piotr zauważył, że „nie wszedłby do pokoju, w którym znajdowałby się kilogram czystego radu, bo ten wypaliłby mu skórę na całym ciele, oślepił go i prawdopodobnie zabił”.

Książka porusza bardzo ważny temat. Na pewno warto ją przeczytać, jednak według mnie jest zbyt rozwlekła. W połowie książki nudziłam się i nie umiałam zabrać się do ponownego czytania. Miałam wrażenie, że to wszystko już czytałam.

Reklama

1 komentarz do “THE RADIUM GIRLS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s