Dożywocie

Autor książki odsiaduje wyrok dożywocia. Zabił człowieka. Początkowo, jak reszta skazańców, nie czuje się winny. Szuka przyczyn swojej obecnej sytuacji na zewnątrz.

„Musiało minąć kilka lat zanim przyznałem mu rację. „Życie za życie” stało się moją codziennością, czymś z czym się budzę i z czym kładę się spać”.

Kim jest człowiek, który zabił człowieka? Czy jest jeszcze człowiekiem, czy już tylko mordercą? Chociaż autor popełnił zbrodnię i odebrał komuś życie, w więzieniu staje w obronie najsłabszych. Sprzeciwia się stosowaniu przemocy wobec nowo przybyłego, niskiego, wątłego i wystraszonego mężczyzny.

„Człowieka nie da się ocenić za pomocą linijki i szablonu. Jest czymś więcej niż modelem z kartonu, któ®y przykładasz do skali, szukając odpowiedzi”.

Bohater dzięki swoim czynom zyskał przyjaciela na całe życie. Chociaż zostali rozdzieleni, (autor był wielokrotnie przenoszony do innych więzień), ich relacja przetrwała. Regularnie pisali do siebie listy, opowiadali o zdarzeniach z zakładów karnych, ale co najważniejsze, zwierzali się z tego, co działo się w ich sercach-ze swoich marzeń, rozterek, obaw i smutków.

„Dobrze wiesz, że dopóki masz chociaż jednego przyjaciela, a zapewniam cię, że tak jest, nie powinieneś tracić nadziei”.

Wydawać mogłoby się, że w więzieniu ma miejsce jedynie przemoc i rywalizacja. Autor pokazuje nam, że prawda jest inna. Przyjaciel pomaga mu w odnalezieniu swojego miejsca i sensu życia. Przekonuje go, że chociaż dostał wyrok dożywocia, nie oznacza to, że spędzi resztę życia za murem.

„Jeśli tylko zechcesz, twoje wiersze znajdą się na wolności”.

MOJA OPINIA

Czytając książkę miałam mieszane odczucia. Wolałabym, żeby autor mniej skupił się na opisywaniu swojego życia przed osadzeniem w więzieniu. Pozytywnie zaskoczyła mnie relacja, jaką bohaterowie stworzyli między sobą. Chociaż obaj popełnili ciężkie przestępstwa, nadal byli otwarci na bliskość z drugim człowiekiem.

Podobne książki:

Reklama

2 komentarze do “Dożywocie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s