Tajne życie Amaryllis Fox.

Bohaterka książki została przyjęta do CIA. Dostała polecenie powiedzenia rodzinie i znajomym, że jej podanie zostało odrzucone. Od teraz nikt nie może znać prawdy. Rodzinie i przyjaciołom mówiła, że pracuje przy sprzedaży dzieł sztuki.

Początkowo pracowała w biurze, analizując ryzyko zamachu terrorystycznego. Czytała setki codziennych depesz. Próbowała wychwycić znaczące informacje. Musiała umieć trafnie ocenić sytuację i zdecydować, na którym zamachu trzeba skupić się teraz, a który może jeszcze poczekać.

„Nie zauważę realnego zagrożenia-i na jakimś chodniku znów wylądują oderwane kończyny”.

Bohaterka poślubiła agenta CIA. Wydawać mogłoby się, że dzięki temu będą się lepiej rozumieć i łatwiej będzie im zbudować szczęśliwy związek. Ale jest też drugie dno. Oboje mieli zakaz mówienia o pracy. Nie mogli dzielić się ze sobą swoimi przeżyciami i emocjami. Często załatwiali sprawy służbowe. Musieli z tego powodu bez wyjaśnienia wyjść w nieoczekiwanym momencie. W głowie pojawiało się pełno niepokojących myśli. „Czy ona jest bezpieczna? Czy jeszcze ją zobaczę”?

„Potem przychodzę do pustego pokoju hotelowego, gdzie zastaję tylko nagryzmoloną pospiesznie notkę:” Musiałem popracować. Zobaczymy się w domu””.

Jednym z najtrudniejszych okresów był dla bohaterów pobyt w Szanghaju. Tam ściany mają uszy. Przebywali w Chinach w przeświadczeniu, że są podsłuchiwani i obserwowani. Ich pomoc domowa była wtyczką rządu. Na każdym kroku musieli pilnować tego, co robią i co mówią. Musieli odgrywać role miłośników sztuki.

„ Nie rozmawiamy o pracy. Nie rozmawiamy o niczym ważnym, bo zostaliśmy poinstruowani, że nasz dom jest pod obserwacją, że nawet nasza gospodyni Ayi, poruszająca się wszędzie niczym widmo, pracuje dla Pekinu, że powinniśmy uprawiać seks regularnie, ale nie zbyt regularnie, że powinien być pieprzny, ale nie zbyt pieprzny, że powinniśmy prowadzić swoje życie prywatne z całodobową świadomością, iż służy ono przekonaniu obserwujących, że o nich nie wiemy”.

Na początku Amaryllis fascynowało odgrywanie ról, ale jak długo człowiek jest w stanie udawać? Po pewnym czasie miała wrażenie, że nie pamięta kim jest naprawdę. Udawanie tak bardzo weszło jej w krew, że nie pamiętała siebie prawdziwej.

„Tak bardzo przyzwyczailiśmy się do wyrażania fałszywych emocji podczas udawanych rozmów o zmyślonych dziełach sztuki, że szokuje mnie autentyczność tego pytania”.

Dziewczyna czuła, że traci przyjaciół. Jak być z kimś blisko zatajając przed nim prawdę? Czy taka relacja jest prawdziwa? Dziewczyna pięła się po szczeblach kariery. Dostawała coraz bardziej tajne zadania. To oznaczało, że nawet jej koledzy z CIA nie mogli o nich wiedzieć. Wiedzieli tylko współuczestnicy . Ale co z tego, jeśli po jakimś czasie dostawała zadania, o których im też nie mogła mówić? Wyjeżdżała daleko, miała zakaz kontaktowania się z bliskimi. Jak utrzymać taką relację?

 „Pociesza mnie, wierzy mi. Ale nie płaczę po to, żeby go przekonać. Płaczę, bo straciłam ostatniego przyjaciela, który znał o mnie prawdę”.

Kiedy czytałam tę książkę, miałam poczucie, że dziewczyna jest całkiem sama. Każdy człowiek potrzebuje szczerej rozmowy. Każdy czasem chce opowiedzieć jak mu minął dzień, co go zasmuciło, a co rozzłościło. Nie umiem sobie wyobrazić jak ciężko było bohaterom okłamywać rodzinę, mówić, że jadą handlować dziełami sztuki, podczas gdy naprawdę spotykali się z handlarzami bronią. Początkowo pracownicy CIA mogą czuć się zaszczyceni tym, że pracują dla państwa w tak ważnej sprawie jaką jest zapobieganie terroryzmowi. Nikt im jednak nie powiedział, że taka praca wiąże się z utratą swojej indywidualności. Utratą prywatnego życia.

Reklama

3 komentarze do “Tajne życie Amaryllis Fox.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s