Terapia przez pisanie

Autorzy za pomocą opisu swoich wieloletnich badań ,pokazują jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa mówienie o sobie. Każdy człowiek ma naturalną potrzebę opowiadania o swoim życiu,  o swoich marzeniach i problemach. Dzięki temu czuje się zauważony, wysłuchany i ważny.

Według autorów ukrywanie ważnych informacji sprawia, że ciało jest spięte, w organizmie zachodzą zmiany biologiczne, które mogą prowadzić do powstawania chorób.

Doświadczenie uwalniania stłumionych uczuć wydaje się magiczne, może nawet mistyczne. W organizmach uczestników eksperymentu będących w tym stanie zachodziło wiele zmian fizjologicznych

Co jeśli ktoś nie ma przyjaciela, z którym może porozmawiać o sobie i o swoim życiu? Na pewno lepiej jest mieć taką osobę w swoim otoczeniu, ale nawet jeśli jej nie ma, nic straconego. Ekspresywne pisanie działa równie skutecznie, co rozmowa z bliską osobą. W organizmie zachodzą takie same reakcje, niezależnie od sposobu wyjawiania traumatycznych doświadczeń.

„Uwalnianie emocji następuje z taką samą siłą niezależnie od tego, czy badane osoby piszą, czy opowiadają o przejmujących wydarzeniach. Podobnie jak w przypadku mówienia ludzie piszą szybciej, ujawniając swoje traumy, niż opisując neutralne przedmioty lub sytuacje”.

Autorzy opisują drogę jaką przeszli zanim odkryli skuteczność ekspresywnego pisania. Lata nauki i prowadzenia badań sprawiły, że coraz lepiej rozumieli istotę zwierzania się. Chociaż każdy człowiek potrzebuje mówić o sobie, szczególną rolę wyjawienie sekretów odgrywa w życiu osób , które doświadczyły traumy. Trzymanie traumy w tajemnicy może przyczynić się do długotrwałych problemów zdrowotnych.

Autorzy przywołują także przebieg i wyniki badań nad wpływem emocji na choroby przewlekłe np.:

  • Choroby autoimmunologiczne
  • Astmę
  • Reumatoidalne zapalenie stawów
  • Zespół jelita drażliwego
  • HIV/AIDS
  • Nowotwory
  • Choroby układu krążenia
  • Cukrzycę
  • Zaburzenia psychiczne
  • Ptsd

Kolejnym zagadnieniem poruszonym w książce jest wpływ ekspresywnego pisania na naukę. Według autorów pisanie przed rozpoczęciem rozwiązywania zadania oczyszcza umysł, dzięki czemu łatwiej jest skupić się na zadaniu. Jest to szczególnie przydatne kiedy człowiek nieustannie rozmyśla o tym, co go spotkało. Ciągłe myślenie o problemie mocno utrudnia pracę lub naukę, a pisanie pomaga ten temat przepracować.

W książce dokładnie opisany jest proces ekspresywnego pisania.

Według mnie w książce można znaleźć wiele przydatnych informacji. Sama z niektórych skorzystałam i uzyskałam pozytywny efekt. Na pewno polecam tę książkę osobom zestresowanym, które nie mają z kim porozmawiać, albo rozmowa z drugą osobą o swoich problemach jest dla nich zbyt trudna. Wolałabym, żeby w książce znalazło się mniej opisów badań, ale dla niektórych osób na pewno będą one pomocne.

Podsumowując, książka jest bardzo interesująca i pomocna w poradzeniu sobie zarówno ze stresem wynikającym z życia codziennego, jak i przeżytych traum.

Reklama

1 komentarz do “Terapia przez pisanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s