Włoski w tłumaczeniach-gramatyka Katarzyna Foremniak

Włoski w tłumaczeniach to najlepsza seria książek do nauki języków, jaką miałam okazję poznać. Składa się ona z 4 części. Każda książka podzielona jest na rozdziały według stopnia trudności.

Każdy rozdział składa się z 36 zdań w języku polskim, przetłumaczonych na język włoski. Obok polskich zdań jest miejsce na ćwiczenia polegające na napisaniu zdania po włosku bez patrzenia na odpowiedź, która znajduje się na stronie obok.

Przy zdaniach napisanych w języku włoskim, znajduje się komentarz oraz wyjaśnienie użytych konstrukcji gramatycznych. Znajdziemy tam też spis przykładowych słów, zwrotów lub wyrażeń do zapamiętania. Jeśli tematem lekcji są czasowniki nieregularne z „fare”, w książce znajdziemy przykładowe zwroty z tym słowem, a obok tłumaczenie na język polski.

W książce najbardziej podoba mi się to, że znalazłam tam mnóstwo zdań o różnych konstrukcjach, a dodatkowo każde jest przetłumaczone na język polski. Kiedy uczę się języków, moim problemem jest stosowanie „kalki językowej”, czyli zbyt dosłowne tłumaczenie zdań. Dzięki takiej liczbie przykładów, mogę zobaczyć, oraz zrozumieć, jak wygląda przekład określonej konstrukcji zdania z języka polskiego na język włoski.

Jestem pod wrażeniem pomysłowości autorki książki. Na dwóch stronach znalazło się miejsce na:

  • przykładowe zdania w języku polskim
  • przetłumaczenie zdań na język angielski
  • wyjaśnienie zasad gramatycznych zastosowanych w zdaniu
  • podanie innych przykładów z użyciem tych form
  • notatki ucznia
  • ćwiczenia z tłumaczenia zdań.

Kupiłam także serię tych książek do nauki języka angielskiego. Jestem z niej tak samo zadowolona, jak serii do nauki języka włoskiego.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s