Kat Miłości Irvin Yalom

Irvin Yalom jest emerytowanym profesorem psychiatrii, który prowadzi prywatną psychoterapię w nurcie egzystencjalnym.

Yalom prowadzi sesje w sposób pełen zaangażowania, empatii i zrozumienia. Przychodzą do niego przeróżne osoby. W tej książce Yalom opisuje sesje z 10 klientami w różnym wieku i na różnych etapach życia. U każdego z nich wydarzyło się coś, co sprawiło, że przestał radzić sobie w życiu i przyszedł do niego po pomoc.

Na początku autor wspomina o kobiecie, która przyszła na terapię ponieważ nie potrafi przestać myśleć o swoim poprzednim psychoterapeucie. Czy była między nimi bliższa relacja? Yalom jest pełen wątpliwości co do terapeuty oraz klientki. Nie potrafi zrozumieć, dlaczego klientka wciąż myśli o osobie, z którą ostatni kontakt miała…8 lat temu.

Kolejnym klientem Yaloma jest Betty. Betty nie radzi sobie z wieloma aspektami swojego życia. Jednym z nich jest samotność. Jednak w tej części nie tylko Betty staje przed wyzwaniem. Yalom otwiera się przed czytelnikiem i opowiada o swoich uczuciach i emocjach podczas sesji z otyłą Betty. Przyznaje się do niechęci, którą czuje patrząc na fałdy tłuszczu klientki. Irvin ma wątpliwości, czy jest odpowiednią osobą do prowadzenia spotkań z Betty. Stara się znaleźć w sobie chociaż cień akceptacji i empatii.

Jedna z ostatnich historii dotyczy sesji terapeutycznych z Saulem. Saul ma problem z otworzeniem 3 listów, które otrzymał. Wyobraża sobie niestworzone historie, wymyśla, co może znajdować się w kopertach. Pod wpływem lęku, jego stan zdrowia znacznie pogarsza się.

Szczerze i z całego serca polecam tę książkę. Skłania ona do refleksji nad sobą i swoim życiem. Motywuje do głębszych przemyśleń i do wprowadzenia zmian, zarówno drobnych, jak i większych.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s